Yemek Çeşitleri

yemekovasi_ez

Administrator
Staff member
Biyokimyada Ekstra yağ, bir lipit kategorisi için genel bir ifadedir. Hayvansal ve bitkisel ürünlerdeki doğal işlemlerle yağlar üretilir. Tüm yağlar suda çözünmez ve aynı zamanda esas olarak su altında bir yoğunluğa sahiptir (yani içme suyunda yüzerler). Odadaki sıvı halde olan yağlara bağlı yağ denir. Yağların bileşiminde trigliseritlerden bazıları; Bazı monogliseritler ve digliseritler eksik esterleştirme ile üretilmiş, karıştırılmıştır. Bunlar tipik olarak ekstrakte edilir ve bir bileşen olarak kullanılır. Çok fazla doymuş yağ içeren çözücünün geçmişi tekli doymamış yağlar ve çoklu doymamış yağlar gibi şeyler içeren doymamış yağlar içeren ürünler, etrafındaki uzaydaki sıvı haldedir. Ağırlıklı olarak doymuş yağlar (yerdeki ses), bütün hayvansal yağları (tahta süt yağı, domuz yağı, donyağı), hurma yağı, hindistancevizi yağı, kakao İstenmeyen yağ ve hidrojene bitkisel yağ (kısalma) içerir. Diğer tüm bitkisel yağlar, zeytinyağı, yer fıstığı, mısır (mısır yağı), pamuk çekirdeği, ayçiçeği, aspir ve soya fasulyesinden gelenler daha önce doymmamışlardır ve alandaki halde haldelarlar. Öte yandan, hem bitkisel hem de hayvansal yağların her ikisi de doymuş ve doymamış yağlar bunlar. Bazı yağlar (zeytinyağı gibi) büyük oranda mono-doymamış yağlara sahipken, çoğu yerde doymamış yağların (ayçiçeği, kolza). tahıl, zeytin, yer fıstığı, mısır (mısır yağı), pamuk tohumu, ayçiçeği, aspir ve soya fasulyesinden gelenler ağırlıklı olarak doymamışlardır ve alandaki halde haldelarlar. Öte yandan, hem bitkisel hem de hayvansal yağların her ikisi de doymuş ve doymamış yağlar bunlar. Bazı yağlar (zeytinyağı gibi) büyük oranda mono-doymamış yağlara sahipken, çoğu yerde doymamış yağların (ayçiçeği, kolza). tahıl, zeytin, yer fıstığı, mısır (mısır yağı), pamuk tohumu, ayçiçeği, aspir ve soya fasulyesinden gelenler ağırlıklı olarak doymamışlardır ve alandaki halde haldelarlar. Öte yandan, hem bitkisel hem de hayvansal yağların her ikisi de doymuş ve doymamış yağlar bunlar. Bazı yağlar (zeytinyağı gibi) büyük oranda mono-doymamış yağlara sahipken, çoğu yerde doymamış yağların (ayçiçeği, kolza).
Mistik Asit Palmitik Asit
Oleik Asit Araşidonik Asit
Palmitoleik Asit Kolesterol
Omega-altı Laurik Asit
Linoleik Asit Fosfatidil Kolin
Trans Yağ Asitleri Omega-3
Stearik Asit Omega-7


Proteinler

Bir protein, peptid bağlarıyla birleştirilen amino asitlerden yapılan, karmaşık, büyük bir moleküler vücut ağırlığına sahip doğal ve organik bir bileşiktir. Protein, tüm yerleşik hücrelerin ve virüslerin yapımı ve performansına karşı esastır. Oldukça az sayıda protein, enzimler veya enzimlerin alt birimleridir. Diğer proteinler "Sitoskeleton" içindeki dikmeleri ve eklemleri yazanlar gibi yapısal veya mekanik rollere katılın. Proteinler ayrıca kendi bireysel enerjilerini güneş ışığından geliştirmeyen organizmalar için besin kaynağı olacaktır. Proteinler esas olarak karbonhidratlardan farklılık gösterir, bunlar esas olarak azot azot ve az miktarda kükürt içerir, karbon, oksijen ve hidrojen. Proteinler kesinlikle yaşam konularının temel bir bileşenidir.

Etoburlarda protein, yemek planı ile en önde gelen kısımlar arasındadır. Proteinlerin insan vücudu tarafından metabolizması, inanılmaz derecede zararlı bir madde olan amonyak salgılar. Bu daha sonra gerçekten karaciğer içinde, ürine salgılanan, daha az zehirli bir kimyasal olan üreye dönüştürülür. Bazı hayvanlar alternatif olarak ürik aside dönüşür.

İnsanlarda protein diyeti
İnsanların beslenme arzuları ile ilgili olarak, proteinler iki çeşitte bulunabilir: bitirme proteinleri, tamamlanmamış protein eksikliği veya sadece bir miktarının aşırı derecede kompakt bir oranından oluşmasına rağmen, bireylerin kendilerini geliştiremedikleri amino asitlerle 8'in hepsinden oluşur. . Bireylerin vücutları, yeni proteinlerin sentezlenmesi için gıda maddelerinden elde ettikleri birçok amino asidi kullanabilirler; bununla birlikte, gerekli olmayan türlerin kendileri bunları kendimiz yapabildiğinden diyet programı aracılığıyla sağlanmasına gerek yoktur. Protein, beslenme etiketinde ayrıntılı olarak belirtildiğinde, sadece gıda maddeleri içindeki tam protein miktarına atıfta bulunur, bununla birlikte gıda maddeleri, kritik amino asitler alt kümesinde inanılmaz derecede sağlam olabilir. Hayvansal kaynaklı yiyecekler bu amino asitlerin hepsine sahiptir, Bitkiler genellikle birkaç kişide diğer insanlardan daha iyidir. Tam proteinler, bol çeşitli yiyeceklere sahip olarak ve yeterli kalori alarak, tüm vegan diyetlerinde üretilebilir. Almak için olduğu gibi olduDaha fazla bilgi almak için proteinler ve proteinlerin bir araya getirilmesi için gerekli tüm proteinleri aynı gıdadaki tüm amino asitleri elde ederek (en yaygın örnek pirinçle yutmaktır), ancak beslenme uzmanları artık protein birleştirmenin avantajlarının daha uzun bir zaman diliminde elde edilebileceğini anlıyorlar. gün. Ovo-lakto vejetaryenler normalde bu soruna ihtiyaç duymazlar, çünkü yumurtanın beyazı ve inek sütü tüm kritik amino asitleri içerir. Yerfıstığı, soya sütü, kuruyemiş, tohum, deneyimsiz bezelye, Baklagiller, alga spirulina ve çeşitli tahıllar, en zengin bitki proteini kaynaklarından birkaçıdır.

Hayati 8 amino asidinin tümü, hayatta kalmak için bir çaba yeme planının bir parçası olmalı ve belirli bir oranda aranmalıdır. Bu tür amino asitlerden herhangi biri üzerinde bir kıtlık, vücudunuzun çalışması için gereken proteinleri yapma kabiliyetini kısıtlar.

Farklı gıdalar çok önemli amino asitler üzerinde belirgin oranlar içeriyor. Bazı amino asitlerle dolu yiyecekleri, zengin olabilecek yiyeceklerle karıştırarak, istediğiniz tüm amino asitleri yeterli miktarlarda elde edebilirsiniz. Omnivorlar normalde bu sorun değil sadece yeterli miktarda yiyecek yemeye çalışırlar, ancak vejetaryenler ve özellikle veganlar, çok önemli olanları elde etmek için uygun yiyecek kombinasyonlarını (örn. Fındık ve deneyimsiz sebzeler) yemeye özen göstermelidirler. Vücudun ihtiyaç duyduğu tüm proteinleri yapabileceği geniş kısımlardaki amino asitler.

Protein eksikliği, yorgunluk, insülin direnci, saç dökülmesi, saç pigmenti eksikliği (siyah olması gereken saç kırmızımsılaşmasıyla sonuçlanır), kas kütlesi kaybı (protein onarım servisi kas dokusu), küçük insan vücudu sıcaklığı gibi belirti ve semptomlara neden olabilir, ve hormonal düzensizlikler. Ciddi protein eksikliği öldürücüdür.

Ekstra protein potansiyel olarak sıkıntılara neden olabilir, örneğin bağışıklık sisteminin aşırı reaksiyona girmesine, gelişmiş toksik tortulardan karaciğer fonksiyon bozukluğuna, kandaki artmış asitliğin bir sonucu olarak muhtemelen kemik kaybına ve atlarda kurumaya (ayak zorlukları) neden olabilir.

Proteinler sık sık gıdalara karşı alerji ve alerjik reaksiyonlarda belirleyebilir. Bunun nedeni, her protein formunun bileşiminin biraz farklı olması ve birçoğunun Zararsız olduğu halde birçoğunun bağışıklık programına bir tepki vermesi olabilir. Pek çok insan sütün içindeki protein olan kazeine alerjisi var; glüten, buğday ve diğer tahıllardaki protein; Yer fıstığında yer alan gerçek proteinler; veya Kabuklu deniz hayvanlarında veya diğer deniz ürünlerinde bulunan insanlar. Benzer bir özel kişinin, iki farklı türde proteine olumsuz tepki vermesi şaşırtıcı derecede anormaldir.
 
Top