Gıda Piramidi

yemekovasi_ez

Administrator
Staff member
Gıda maddeleri Piramidi
Besin Piramidi besleyici tüketmeyi çok daha kolay hale getirmek için tasarlanmıştır. Sağlıklı beslenmenin doğru miktarda besinle ilgilidir - protein, İstenmeyen yağ, karbonhidratlar, vitaminler ve mineraller çok sağlıklı olmanız gerekir.

Benzer besin türlerine sahip yiyecekler Besin Piramidi ile raflarınızın her birinde birbirleriyle yan yana dizilir. Bu size sağlıklı bir beslenme planına razı olmak için farklı yiyecekler tercih etmenizi sağlar. Besin Piramidi'nin ardından rehberlik etmek, kalori çeşitlerinizde besleyici yiyeceklerin uygun uyumunu elde etmenizi sağlar. Deneyler, İstenmeyen yağ, şeker ve tuz bakımından daha yüksek olan yiyecek ve içeceklerden çok fazla kalori aldığımızı, Gıda maddeleri Piramidi'ndeki üst rafta aldığımızı göstermektedir. Vücudunuzun istediği önemli besinsel vitamin ve mineralleri neredeyse hiç sağlarlar. Bunların sınırlandırılması sağlıklı beslenme için çok önemlidir.

Yani bir özet olarak, daha sağlıklı olması gerekenler:

bol miktarda yeşillik, salata ve meyve
her yemeğe kepekli tahıllar ve ekmekler, patatesler, makarnalar ve pirinç porsiyonu - olası her yerde kepekli türleri için tercih
biraz süt, yoğurt ve peynir
bazı et, kümes hayvanları, balık, yumurta, fasulye ve kuruyemiş
gerçekten daha küçük bir yağ, yayılma ve yağ derecesi
ve gerçekten daha az miktarda para ya da yiyecek ve içecek yok Yağlar, şeker ve tuzlarda daha önemli
Takviyeler
Farklı ve dengeli bir beslenme planına giriyorsanız, tipik olarak herhangi bir öğün sağlık takviyesi almamanız gerekir - yiyecek ürünlerinizden ihtiyaç duyacağınız her şeyi alırsınız. Bunun tek istisnası gerçekten folik asittir. Gebe kalabilen çocuk doğurma çağındaki tüm Kızların günlük olarak 400 µg (mikrogram) folik asit takviyesi alması gerekir. Bir kız hamile kalırsa, on iki haftalık hamilelik döneminde tamamlayıcıyı almak için devam etmesi gerekir.
 
Top