Beş büyük yiyecek maddesi grubu

yemekovasi_ez

Administrator
Staff member
sebzeler ve baklagiller / fasulye
meyve
yağsız et ve kümes hayvanları, balık, yumurta, tofu, fındık ve tohumlar, baklagiller / fasulye
Tahıl (tahıl) yiyecekleri, çoğunlukla kepekli ve / veya büyük tahıl lifi türleri
Süt, yoğurt, peynir ve / veya alternatif seçenekler, öncelikle en aza indirgenmiş Ekstra yağ.
Yiyecekler, birbirlerine benzer şekilde temel besin maddeleri sağladıkları için gruplanırlar. Örneğin, süt, yoğurt, peynir ve alternatif seçenekler ekibindeki önemli besinler, kalsiyum ve proteini içerir, meyve ekibi büyük miktarda besleyici vitamin kaynağı olsa da, özellikle de C vitamini içerir. Beslenmek.

Yine en çok oy alan
Çeşitli yiyecekleri tercih edin
Çeşitlendirilmiş, çok iyi dengelenmiş bir beslenme planında beslenme, tavsiye edilen miktarlarda iken, hemen hemen her gıda maddesi ekiplerinden günlük olarak çeşitli yiyeceklerin beslenmesini önerir. Ek olarak, her yiyecek grubunun içinden birçok farklı yiyecek seçmeniz çok önemlidir, çünkü çeşitli yiyecekler farklı türlerde ve miktarlarda önemli besin maddeleri sağlar. Birkaç farklı yiyecek seçmek, yiyecekleri heyecanlı hale getirmeye yardımcı olmalı, böylece diyet planınızdan sıkılmayacaksınız.
Binbaşıya dön
Ara sıra yiyecekler
Bazı yiyecekler 5 yiyecek grubunda sağlıklı değildir, çünkü dengeli bir beslenme planı için gerekli değildir. Bu yiyecekler 'isteğe bağlı alternatifler' olarak tanımlanır ve sadece bazen yenmeleri gerekir. Muhtemelen Mukavemet (kilojoules), doymuş İstenmeyen yağ, ilave şekerler, ilave tuz veya alkolde çok üstün olma eğilimindedirler ve lif gibi çok düşük miktarda önemli besin maddelerine sahiptirler.

'İsteğe bağlı seçimler' veya nadir gıdaların örnekleri:

tatlı bisküvi, kek, tatlılar ve hamur işleri
işlenmiş etler ve yağlı / tuzlu sosisler, iştah açıcı hamur işleri ve turtalar, önemli miktarda Aşırı yağ ve / veya tuz içeriği olan profesyonel burgerler
şekerli yoğunlaştırılmış süt
buz ürünü ve diğer buz şekerlemeleri
şekerleme ve çikolata
ticari olarak kızarmış yiyecekler
patates cipsi, diğer yağlı ve / veya tuzlu atıştırmalık yiyecekler ile birlikte cipsler
doymuş yağlarda önemli olan krema, tereyağı ve yaymalar
şekerli ve narin içecekler ve içgüdüler, spor faaliyetleri ve Elektrik içecekler ve alkollü içecekler.
porsiyon
Yine en çok oy alan
Sağlıklı yağlar için mütevazı ödenek
Doymamış yağlar sağlıklı bir diyet programının önemli bir unsurudur. Doymamış yağların en önemli iki formu, tekli doymamış yağlar (zeytin ve kanola yağında, avokado, kaju ve bademde bulunur) ve omega-3 yağları (yağlı balıklarda bulunur) ve omega-6 yağları (aspir ve soya fasulyesinde bulunur) gibi çoklu doymamış yağlardır. petrol ve Brezilya fıstığı). Bu yağlar ayrıca kalp hastalığı riskini azaltmaya yardımcı olabilir ve diyet rejimi sırasında doymuş yağları değiştirdikten sonra kolesterol seviyelerini düşürür. Avustralya Diyet Önerileri, her gün sağlıklı yağlar için küçük bir ödenek içermektedir (Yaşlı insanlar için bir-2 yemek kaşığı, çocuklar için daha az).
Binbaşıya dön
Beş yiyecek grubu grubunu yeme planınıza dahil edin
Beş yiyecek grubu grubundaki yiyecekleri atıştırmalık yiyeceklere dahil etmek zor değildir. Bazı stratejiler şunları içerir:

Yeşiller ve baklagiller - Pişmemiş veya pişmiş sebzeler, aperatif yiyecekler veya öğle ve yemeğin bir parçası olarak kullanılabilir. Salata sebzeleri sandviç dolgusu olarak kullanılabilir. Sebze çorbası besleyici bir öğle yemeği yapabilir. Tavada kızartmalar, sebze köftesi ve sebze körileri besleyici akşam yemekleri yapar. 'Koşuda' bir şeyler atıştırmak için havuç ve kereviz çubukları gibi çiğ sebzeleri düşünün.
Meyve - aperatif olarak tutulması zor değildir ve çoğu yiyeceğe dahil edilebilir. Örnek olarak, kahvaltı gevreğinizi kullanarak sabah çayı için bir elmayı ve bir öğleden sonra atıştırması için yoğurtunuza biraz meyve koyun. Çağdaş bütün meyveler genellikle meyve suyu ve kuru meyvenin üstünde tavsiye edilir. Meyve suyu, yeni meyvelerden önemli ölçüde daha az lif içerir ve hem eşit meyve suyu hem de kurutulmuş meyvedir ve daha konsantre şeker ve Güç kaynaklarıdır. Kuru meyve, diş çürüğü olasılığını artırabilecek olan emaye izleyebilir.
Ekmek, mısır gevreği, pirinç, makarna ve erişte - çok yönlü bir yemek için protein ve sebzelerin servisine pirinç, makarna veya erişte ekleyin. Bunlardan denenecek birçok çeşit var. Mümkün olan yerde, kepekli ekmeklerde ve tahıllarda kullanmaya çalışın.
Yağsız et, balık, kümes hayvanları, yumurta, kuruyemiş, baklagiller ve tofu - bunların hepsi protein sağlayabilir. Atıştırmalıklar ve öğünler arasına bir protein karışımı eklenmesi karmaşık değildir. Sandviçe yağsız et eklemeyi düşünün veya bir atıştırma gibi bir avuç kuruyemiş alın. Ayrıca bir gece yemeği için baklagilleri çorbalara veya güveçlere ekleyebilirsiniz.
Süt, yoğurt ve peynir - sütlü kahvaltı gevrekleri arasında yoğurt içeren test veya sandviç dolgusu olarak süzme peynir ile çalışma. Buharda pişmiş sebzelerde veya salatada parmesan veya kaşar talaşı kullanılabilir. Öncelikle azaltılmış istenmeyen yağ ürünleri ve çözeltileri kullanın.
Yeşillik ölçümleri ve daha fazla baklagil / baklagil servisi
1 tipik sebze porsiyonu yetmiş beş g veya:

½ fincan pişmiş sebze
½ fincan pişmiş kurutulmuş veya konserve fasulye, bezelye veya mercimek
1 su bardağı salata yeşillikleri
½ fincan tatlı mısır
Potato orta boy patates veya diğer nişastalı sebzeler (örneğin tatlı patates)
1 orta boy domates.
Meyve porsiyon ölçümleri
Meyveye normal hizmet eden bir kişi yaklaşık yüz elli g veya:

1 orta boy parça (elma, muz, portakal, armut)
iki küçük parça (kayısı, erik, kivi)
Bir bardak küp doğranmış, pişirilmiş veya konserve meyve (şekersiz).
Veya sadece zaman zaman:

yüz yirmi beş ml (1 / iki bardak) meyve suyu (şekersiz)
30 g kurutulmuş meyve (örneğin 4 kuru kayısı yarısı, 1½ çorba kaşığı çekirdeksiz kuru üzüm).
 
Top