İyi Yemek Restoranları Hakkında Bilmeniz Gerekenler

yemekovasi_ez

Administrator
Staff member
Harika yemek yeme mekanlarının tümü birbirinden farklıdır ancak benzer özellikleri paylaşır: ayrıntılara odaklanın, en iyi uygulama ve olağanüstü sağlayıcı. Günümüzün harika yemekleri eklektik bir mutfak ve yemek prensibi karışımına dönüşmüştür, ancak iyi beslenmeyi, iyi, harika kılan bazı yönleri de bu makalede bulabilirsiniz. Restoranınızda sıra dışı bir ambiyans yaratmaya çalışıyorsanız ya da daha bilinçli bir ziyaretçi olmak istemeniz durumunda, bazı faktörler tamamen aynı olmaya devam eder.


Küçük Yönlere Dikkat
Duvarlardan ses, ışık ve sanat eserlerinden daha güzel bir şekilde ilerleyerek, harika bir yemek ortamı geliştirmek detaylara odaklanmıştır. Oldukça az sayıda fantastik yemek mekanı, kendi çinilerini ve taşlarını yapmak için gidiyor, Alan'ın yanı sıra gıda maddeleriyle estetik olmasını sağlıyor. Yerel kaynaklı ustura istiridyeleri ve dağıtıcı içindekiler arasındaki farkı şekillendirmeye hazır olmayabilir, ancak gıda eleştirmenleri olabilir. Her küçük küçük derinlik dikkate alınmakta, bu da vizyon birliğini garanti etmektedir. Sunucuların neden beyaz duruma getirildiğini bilmeniz mi gerekiyor? Karışmaları için.


Hiçbir şey yüksek sesle, çok fazla zekice, çok fazla olmamalı. Zariflik hayatidir ve ideal sanatla olduğu gibi, çalışma deneyimi özneldir, ancak genellikle yüksek kalitededir.


Sunucular Son Derece Yetenekli
Restoranın stratejisi ne olursa olsun, sunucular muhtemelen en etkili olacaklardır. Kafeterya şirketi ve menü ürünleri hakkında değil, kafe şirketi hakkında bilgi ve bilgiye sahip sunucular için harika yemek çağrıları. Acemiler için yer olmayabilir ve altı rakamı düzleştiren sayısız sunucu ile, Saatlere uymazsanız, iş akıllıca bir meslek alternatifi olabilir. Üstün bir kaliteli yeme sunucusunun, notlar almadan, tüm konukları psikolojik ipuçlarına çarpmadan, tüm menüyü silme yeteneği olması gerekir. Doğru şakalar biliyorlar, ne zaman yardıma ihtiyaç duyuyorsanız, yardım etmiyor olmanız durumunda oradalar.

Şarap ve likör ürünleri satışları kesinlikle alt sıralarda yer alabildiğinden, sayısız sunucu şarap farkındalığı konusunda kalifiyedir.

Konuklara Uygulanan Pratik Deneyim Paramount
Harika bir restoranın içinde sunulan bazı tipik sağlayıcılar masaya eskortlu müşterileri, bayanlar için sandalyeyi tutmaya, istenirse tuvaletler için patronlara eşlik etmeye, programlar arasında masayı kırmaya ve eğer bir masadan ayrılırsa keten peçeteleri değiştirmeye yardımcı olur. Aynı şarapta yeni şaraplar dökülmüyor ve kurslara yönelik gümüş eşyalar tamamen değiştiriliyor.

Prix Fixe Menüleri Yaygın
Bir prix fixe veya kurulmuş menü, günlük veya haftalık temeli değiştirebilecek olan menüdür. Genellikle 4 ila 10 programdır. Genellikle et ve balık içeren bir tane ve bir vejetaryen olmak üzere iki seçenek olacaktır. Bu mükemmel bir avantajdır, çünkü daha küçük boyutlu bir döner menü, restoranın tazeliğin zirvesindeyken yakındaki mevsimlik ürünleri elde etmesini sağlar. Tipik olarak, şef veya sous şefi, menüleri oluştururken yılı ve bireysel yaratıcılıklarını dikkate alarak bu ürünleri satın alır. Her menünün tamamen aynı olması durumunda, restoranınızın her lokanta için faturalarını tahmin etmesi de daha kolaydır.


İyi bilinen ek yemek yerlerinde, tipik olarak, kesinlikle tek isteğiniz buysa, imza yemeklerini sipariş edebileceğiniz ek bir menü olacaktır.

Rezervasyon Gerekli
Rezervasyonlar bir restoranın uygun bir şekilde hazırlanmasına izin verir Toplayıcılar yerleştirerek mutfağın ve personelin beklemesinin kesinlikle bir akşam yemeğinde kafasının karışmamasını sağlayın; Kişisel rezervasyonların yerine, bazı fantastik yemek mekanları, öğleden sonra beş, akşam yedi ve akşam saat dokuz gibi koltuklar sunar. Trendier restoranları, veya Bunlar daha büyük metropol bölgelerde ve kesinlikle en son teknolojiye sahip fakat kullanımı oldukça kolay bir menü kullanarak, rezervasyonları en ufak bir dereceye kadar sunmayacak. Bu kesinlikle daha da fazla misafir çekebilir, çünkü bir masayı emniyete almama korkusu yemek yiyenleri bir masa için blok boyunca sıraya sokabilir.

Sıklıkla Beyaz Masa Örtüleri Beklemeyin
Masa örtüleri herhangi bir harika restoranın aradığı kartla bağlantı kursa da, bu fikir çoğunlukla düştü. Bir kafe, büyük bir onarım hacmine ihtiyaç duyan masa örtülerini atlamayı seçerse, genellikle bir sebep vardır. Restoran onları estetiklerine göre açmayacak olabilir, ya da gerçekten geleneksel kimliğine bürünebilmeleri için geleneksel idealleri atıyorlar. Yemek mekanları, dekorun büyük bir Bileşeni olarak masaları gözlemliyor ve birçoğu onları sınırlama alanı içindeki ağaçlardan, bir alan ocağından taştan ya da karşılaştıkları farklı bir maddeden üretiyorlar, bireyselliklerini örnekliyor.

Sosyal web siteleri Hassasiyetten Yararlanıyor
Girişimci süpervizörler ve şefler, 1 yemeğin 1 akşam yemeğine hizmet ettiğini, ancak yemeğin seçkin bir fotoğrafının çoğu zaman paylaşıldığını biliyorlar. Aşçılar, masaya daha fazla hizmet ve kaplama elemanı dahil edecek kadar ilerliyorlar; yemek yiyenlere izin vererek, “takip eden eğitim kursu muhtemelen masa başında hazır olacak” diyerek katılımcılara hızlı bir video klip için kendi telefonlarını çevirme şansı verdiler. . Son dakika tablolarının internette mevcut olması muhtemeldir ve Spesifik fonksiyonlar, daha sonrakileri ödüllendirmenin bir yolu olarak sosyal başlangıçta genellikle daha fazla bilgi yayınlayacaktır.

En Beğenilen Raf Şarapları ve Alkollü İçecekleri Ciddi Bir Hedeftir
Harika yemek restoranlarının çoğu, yemek ürünlerinden oldukça fazla görünmez gelir elde eder, ancak alkol satışlarında yüzde üçe varan kazanç elde eder. Şarap listeleri, klasik ve satış fiyat faktörlerinin derinliklerinde olup, on beş dolarlık sauvignon blanc'larından, birkaç büyük dolarlık kurumda, 15 dolarlık, 000 şişe nadir Burgundy'ye kadar her şeyi sağlar. Bu miktardaki restoranlar muhtemelen en az tek bir şarap garsonuna sahip olacak ve akşam yemeğine şarapların özelliklerini sunacaklar.

Kolaylaştırılmış Restoranlar Ödül Alıcılar
Hiç şüphe yok ki harika restoranların hızlı bir besin zincirinden veya hızlı bir kafeteryadan çok daha fazla kazanç sağladığı görülüyor. Ancak, iyi yiyen kafeteryaların günlük işleyişini aklınızda bulundurun Daha fazla harcama yapın ve önemli personel üyelerine ihtiyaç duyun. Harika yemek kurumlarının müşterileri, yüksek kaliteli yiyecekler, en iyi raf ruhları ve yıldızlardan oluşan müşteri hizmetlerini üstlenirler; bunların hepsi en yüksek kalitede ücret alır, ancak meraklı alıcılar ve profesyoneller, faturaları arttırmak ve çantaların tamamını seçmek için ustaca stratejiler bulabilirler. her akşam finans kurumu.

Genellikle Onlardan Başlayarak Özelliklere Göre Kalırlar
Çok iyi bir harika yemek cafe yöneticisi ya da baş şef en son yemek özelliklerini bilir ve bunları kendi bireysel şekilde menüye entegre eder. Bir gıda trendi doğruca bir gıda trendi haline döndüğünde ve bunlardan uzak durdukları zaman da anlayacaklar, bu nedenle menüyü temiz ve heyecanlı tutmaya devam edin.

Bu fikir bir süre sonra gelişmeye devam ederken, iyi yemek her zaman kafeterya müdavimleri için bir seçim olacaktır. Günümüzün yüksek kaliteli yemekleri genellikle, geçmişte sık görülen, çiçekli çarşaflarla örtülmüş yemek odalarının aksine. Artık, tamamen yeni yöntemlerle hazırlanan ve özel yöntemlerle hazırlanan ve diğer restoranlara benzemeyen bir atmosferde sunulan yeni yemeklerle ilgili olabilir. Akşam yemeği olmak gerçekten güzel bir zaman.
 
Top