Çeşitlere Göre Gıda Güvenliği

yemekovasi_ez

Administrator
Staff member
Bazı yiyecekler, yiyecek zehirlenmesi veya yiyecek kaynaklı sağlık sorunları ile diğerlerinden daha sık ilişkilidir. Bu yiyeceklerle uygun bir şekilde başa çıkmak çok önemlidir. Öğünlerin korunmasına yardımcı olmak ve yiyecek maddelerinin zehirlenmesini önlemek için aşağıdaki işaretleyicileri ve taktikleri kullanın.

PDF olarak Down load Desk
Et Çiğ eti, E. coli ve Salmonella'yı içeren parazitleri ve bakterileri içerebilir. Komple pişirme bu tehlikeli mikropları yok eder, ancak uygun şekilde kullanılmaz ve saklanmazsa et bir kez daha kirlenebilir. Et planlaması hakkında bilgi için, bu gerçeklik sayfalarına bakınız.
Kümes hayvanları Çiğ kümes hayvanları belki de Salmonella ve Campylobacter gibi tehlikeli mikroorganizmalardan oluşabilir. Pişmemiş kümes hayvanlarını asla temizlemeyin. Mikropları öldürmek için akşam yemeği horozunu doğru sıcaklıkta pişirin. Kanatlı hayvan yetiştiriciliği ile ilgili detaylar için bu basit bilgi notlarına bakınız. Hindiyi doğru kullanma hakkında ayrıntılı bilgi için, bu broşürlere bakınız.
Deniz Ürünleri Çok sayıda balık ve kabuklu deniz hayvanını içeren, iyi dengelenmiş bir diyet programı, koroner kalp sağlığına ve çocukların gelişimine ve ilerlemelerine katkıda bulunabilir. Ancak çiğ deniz mahsulleri, yalnızca doğru sıcaklıkta pişirilerek yok edilebilecek civa veya mikropları içeren toksinler içerebilir. Güvenli ve güvenli bir şekilde deniz ürünlerini seçmek, planlamak ve servis etmek hakkında daha fazla bilgi edinin.
Yumurtalar ve yumurtalar Yumurtalar, doğanın en besleyici ve uygun fiyatlı besinlerinden biridir, ancak yeni yumurtalara çok dikkatli bakılmalıdır. İyice temizlenmiş, kırılmamış kabukları olan yumurtalarda bile, bir süre sonra belki de Salmonella olabilir. Yiyeceklerin zehirlenmesini önlemek için, yumurtaları buzdolabında tutun, yumurtalar sarısı toplanana kadar pişirin ve yumurta içeren akşam yemeği yiyeceklerini dikkatlice pişirin.
Süt, peynir ve süt ürünleri Çiğ süt ve çiğ süt ile tasarlanan süt ürünlerinden, queso fresco ve brie gibi rahat peynirlerle, buz ürünü ve yoğurt gibi pek çok rahatsızlıktan kurtulacaksınız. Bu yüzden burada sütün pastörize edildiğinden ve bu da tehlikeli mikropları öldürdüğünden emin olmanız şart . Çiğ sütün neden tehlikeli olduğunu anlayın.
Meyvelerin, sebzelerin ve meyve sularının yenilenmesi Temiz üretim, kirlenmiş toprak ve sudan kirlenmiş kesme tahtasına kadar birçok kaynaktan tehlikeli mikroplara neden olabilir. Meyve ve sebze suları, mikropları öldürmek için kullanılmalıdır. Karar verme ve güvenli bir şekilde hizmet verme hakkında daha fazla bilgi edinin.
Fındık, tahıl ve fasulye Fındık, tahıl, fasulye, diğer baklagiller ve yan ürünleri ile birlikte çok çeşitli gıdalarda bulunur. Bu yiyeceklerin çok sayıda gıda maddesinde yer alan maddeler olduğu göz önüne alındığında, alerjenlerin kontaminasyonu veya yanlış etiketlenmesi ortak bir tehlike oluşturabilir. Gıda alerjenleri ve belirtiler ve semptomlar ortaya çıkarsa nasıl devam edeceğiniz konusunda FDA'nızdan daha fazla bilgi edinin. Ayrıca, çölyak rahatsızlığından dolayı mücadele eden kişiler - bazı tahıllarda doğal olarak bulunan gluteni tüketenler, anemi, osteoporoz, diyabet, tiroid hastalığı ve bağırsak kanserleri gibi ciddi hastalıklara yol açabilir - FDA'nın Gluten ve Gıda Etiketlemesini görmelidir.
Pişmemiş Un Un, tipik olarak, mikropları öldürmek için uğraşılmayan Pişmemiş bir tarımsal üründür. Un ile yapılan yemekler pişirildiğinde mikro organizma öldürülür. Bu yüzden asla çiğ hamur veya hamur yapmamalısınız.
Küçük bir öğün yemek ve küçük bebek formülasyonu Bebekler ve genç çocuklar genellikle bağışıklık sistemlerinin bakteriyel enfeksiyonlarla mücadele etmek için yeterli miktarda geliştirilmemesi nedeniyle gıda kaynaklı bir hastalık kazanma eğilimindedir. Yiyecek maddeleri ve formülleriyle uğraşırken ve hazırlarken daha fazla tedavi yapın.
Evcil hayvan gıda maddeleri Evcil hayvan gıda maddeleri, zararlı mikroplara veya kimyasal toksinlere sahip olabilir. Evcil hayvan gıda maddeleri uygun şekilde yönetilmezse, iki Hayvanlar ve insanlar Hasta olabilir. Bebekleri ve küçük çocukları evcil hayvanlarınızı beslediğiniz bölgelerden uzak tutun ve hayvanlara dokunmalarına veya evcil hayvan yiyecekleri almalarına izin vermelerine neredeyse hiç izin vermeyin. Evcil hayvan yiyecekleri ve yiyeceklerle güvenli bir şekilde başa çıkma hakkında daha fazla bilgi edinin.
 
Top